Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

Prava iz Socijalne skrbi

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Prava iz Socijalne skrbi on Tue Jan 05, 2010 8:32 pm

Pepita

Admin
Prava djece i obitelji određuje Zakon o socijalnoj skrbi (NN 73/97, dopuna NN 79/07) a od 1.1.2009. i Zakon o rodiljnim i porodiljnim potporama (NN 85/08)
Prema djetetovim poteškoćama i člancima Pravilnika o
vještačenju, soc. radnica će vaše dijete uputiti na tretmane u razne
ustanove: "Mala kuća", "Sloboština", "Vinko Bek", "Slava Raškaj" na
povremeni, poludnevni ili cjelodnevni boravak.

Osim boravka, vaše dijete ima pravo i na slijedeće usluge:
1. Patronaža defektologa (za Zagreb) - iz Centra
"Sloboština" ili "Slave Raškaj". Trebate tražiti svoju socijalnu
radnicu da vas uputi na njihovu komisiju. Postoji lista čekanja, ali se
svakako prijavite!!
2. Logoped - također putem socijalne radnice dobivate mogućnost logopedskog tretmana u Centru "Slava Raškaj".
Pripazite!!! Neki
Centri za soc. skrb će tražiti od vas da sudjelujete u sufinanciranju
"Male kuće", "Sloboštine" ili "Slave Raškaj" - ako vaše dijete nije
korisnik stalnog smještaja, nema zakonske osnove za traženje naplaćivanja (čl. 194. NN 73/97)
Kako pojedini
Centri tipa "Slave Raškaj", "Vinko Bek" itd mogu pružati i samo uslugu
koja je Vašem djetetu potrebna (znači ne samo smještaj), Vaše dijete
(ako postoji potreba) ima pravo na nekoliko različitih usluga od
različitih Centara. Tako po potrebi Vaše dijete može dobiti logopedsku
uslugu od "Slave Raškaj", vježbe vida od "Vinka Beka" i defektološki
tretman od "Sloboštine" (čl 52a NN 79/07)
3. Kada dijete napuni 18 godina - ako vaše dijete
nije u mogućnosti samostalno živjeti i raditi, morate pokrenuti
postupak oduzimanja poslovne sposobnosti i tražiti produženo roditeljsko skrbništvo
nad vlastitim djetetom. Za to se morate OBAVEZNO javiti u vaš CZSS s
rodnim listom, domovnicom i svim nalazima te tražite da vaša socijalna
radnica pokrene taj postupak pred općinskim sudom (prema Zakonu o
obiteljskim odnosima NN 116/03). Ako to ne napravite, CSZZ automatski postaje skrbnik vašem djetetu. Pročitajte!

Članak 163. (NN 116/03)

(1)
Ako osoba lišena poslovne sposobnosti ima roditelje koji pristanu i
sposobni su skrbiti o punoljetnom djetetu, centar za socijalnu skrb
donijet će odluku o roditeljskoj skrbi nakon punoljetnosti.

4. Dječji doplatak (iz Zakona o doplatku za djecu NN 94/2001)
Za djecu s težim oštećenjem zdravlja pravo na doplatak za djecu ostvaruje se bez obzira na visinu prihoda
koji kućanstvo korisnika ostvaruje, a svota doplatka određuje se u
visini od 25% od proračunske osnovice. Proračunska osnovica za sada
iznosi 3.326,00 kn.

Postupak se pokreće podnošenjem zahtjeva nadležnoj područnoj službi HZMO-a.

NE ZABORAVITE PODNIJETI ZAHTJEV DO 01.03.
5. Osobna invalidnina - u
slučaju najtežeg stupnja oštećenja, vaše dijete ima pravo na osobnu
invalidninu u iznosu od 1000 kn mjesečno. Ako je dijete smješteno u
vrtić, školu ili u ustanovu duže od 4 sata dnevno, invallidnina se
prepolovljuje. Više o tome ...

6. Novčana pomoć korisnicima doplatka
za pomoć i njegu i korisnicima osobne invalidnine u iznosu od 200 kn
mjesečno za punu invalidninu koju isplaćuje grad Zagreb.
7. Pomoć i njega u kući
8. Roditelj njegovatelj -
Pravo na status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja
djeteta, kojemu je zbog održavanja kvalitete života potrebno pružanje
specifične njege izvođenjem medicinsko-tehničkih zahvata, a za koje je
prema preporuci liječnika roditelj osposobljen.
Iznimno, pravo na
status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja ako
dijete ima težinu oštećenja zbog kojega je u potpunosti nepokretno i uz
pomoć ortopedskih pomagala ili kod djeteta postoji više vrsta težih
oštećenja, zbog čega je potpuno ovisno o brizi roditelja.
Pravo iz
stavka 2. ovoga članka priznaje se jednom od roditelja ako zbog težine
oštećenja ili bolesti djeteta njegovo zbrinjavanje nije moguće
osigurati uključivanjem u programe boravka (NN 79/07).

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

2 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 11:40 am

Bastet

Pretpostavljam da je ovo pitanje postavljeno već 100 puta i da je negdje na forumu i odgovor, ali evo, žuri mi se pa biram lakši put Dakle, što kada je majci dodjeljen porodiljni do djetetove 7. godine i dijete navrši 7? Je li to puko produljivanje prava ili ih čeka neki veći "proces"?

3 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 11:48 am

Pepita

Admin
Ovaj dopust do 7. je sad do 8.g.
Poslije toga (ovisno o tome gdje ide dijete i kakvo rješenje ima)
Ako boravi negdje manje od 4 sata dnevno -mama ima pravo na status roditelja njegovatelja a dijete treba imati više vrsta težih oštečenja u Nalazu i mišljenju.
U izradi je novi zakon koji bi trebao biti gotov za nekih mjesec dana i biti će izmjena vezano za status roditelja njegovatelja.Kad bude gotov i dobijem od mog izvora-zalijepim tu negdje.

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

4 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 12:11 pm

tanja

ja ovo i dalje nista ne razumijem, ali nema veze, objasnit ce mi cure iz udruge...

5 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 12:52 pm

Pepita

Admin
što ti nije jasno?

6 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 12:56 pm

tanja

nista od svega toga, na sta mi imamo pravo i u kojem iznosu. znam da to uglavnom odredjuje prvostupanjska komisija, ali eto cisto me zanima...

7 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 1:12 pm

Pepita

Admin
Jeste li vi bili na komisiji?

8 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 1:19 pm

tanja

ne, nazalost jos nismo dobili ni papire sa ERF-a. ide mi na zivce to cekanje prvo termina pa onda papira pa onda grrrrrrrrrrrrrrrr....
navodno (tako nam je receno na ERF-u) ni ne mozemo na komisiju dok ne napravimo pregled u kabinetu rane komunikacije, ali mislim da se to moze preskociti tako sto cemo otici kod ove psihijatrice Z.B.P
receno mi je u udruzi da komisija uvazava njeno misljenje

9 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 1:26 pm

Pepita

Admin
Za komisiju ti vrijedi nalaz bilo kojeg logopeda,defektologa .....Dovoljno ti je predati nalaz psihologa,logopeda,defektologa i neuropedijatra ili dj psihijatra.Jako puno roditelja nije nikad dijete odvelo kod psihijatra pa tako nemaju ni nalaz a imaju nalaz i mišljenje komisije.

10 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 1:27 pm

tanja

sve te nalaze moram predati ili?

11 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 1:33 pm

Pepita

Admin
Da.-najmanje 3 a to bi bili defektolog,logoped i neuropedijatar (ili varijante onih gore) Sve ovisi što će pisati na nalazu.-ako će pisati nerazvijen govor,poremečaj u komunikaciji ili sl.-onda imaš pravo na dopust do 7/8 godine i uvečani dječji (830 kn)a ako dobije el. pervazivnog onda i na invalidninu od 1250 kn.
Dopust možeš dobiti ako si negdje zaposlena i možeš birati da li češ raditi 4 sata i dobivati punu plaću ili češ koristiti dopust (2000 kn) .Ako nisi nigdje zaposlena onda ti još uvijek igra ona igra da te netko zaposli i platiš mu za 3 mj. za mirovinsko i zdr.....

12 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Thu Apr 15, 2010 4:55 pm

Bastet

Pepita wrote:Ovaj dopust do 7. je sad do 8.g.
Poslije toga (ovisno o tome gdje ide dijete i kakvo rješenje ima)
Ako boravi negdje manje od 4 sata dnevno -mama ima pravo na status roditelja njegovatelja a dijete treba imati više vrsta težih oštečenja u Nalazu i mišljenju.
U izradi je novi zakon koji bi trebao biti gotov za nekih mjesec dana i biti će izmjena vezano za status roditelja njegovatelja.Kad bude gotov i dobijem od mog izvora-zalijepim tu negdje.

Hvalaaaa

13 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Fri Apr 16, 2010 1:35 pm

Pepita

Admin
baš sam malo legla i eto ti moje suside s plavom kuvertom CZSS ,kaže donio je poštar dok te nije bilo.....čitam ja to redom i vidim neke nepravilnosti (neću sve napisati) "radi se o rješenju o povremenom boravku" piše da počinje teći od 27.2. na moj zahtjev (a dobila danas) scratch i traje dok postoji potreba psihosocijalne rehabilitacije -u zadnjem nalazu i mišljenju pod točkom 15. piše "Postojanje potrebe provođenja psihosocijalne rehabilitacije"-označeno Ne postoji u rješenju stoji da može boraviti do 4 sata dnevno u bilo kojoj ustanovi,školi,vrtiću itd........hvatam se telefona i zovem pravnicu koja se taman spremala ća-ona meni na sve da su to neke rupe u zakonu i da je ona samo napisala rješenje Shocked Dakle,ja ne tražim rupe po zakonu a oni ih traže po svom zakonu /krše ga,kao i prava djeteta,te ustav Republike Hrvatske.Mislim da ću se opet žaliti Dorici jer jedino tako dobijem odgovor u kratkom roku

14 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Sun May 30, 2010 1:47 pm

hrabra mama

Može jedno pitanjce! Mi smo dobili rješenje o dopustu do njezine sedme. Rješenje smo dobili 4.5 2010. Znam da se dobivaju novci od kad se pokrenuo slučaj. Zanima me kad bi te novce mogla očekivati i ne sjećam se da sam dala broj tekućeg računa u banci. Dal to poštar donosi kući ili? Neda mi se opet ić u centar da pitam. Hvala curke. P.S poslali smo i za dječiji.

15 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Sun May 30, 2010 2:00 pm

Pepita

Admin
postar ce ti donositi kuci oko 20. u mjesecu-u ovom slucaju,dobit ces oko 20.6. za peti mjesec

16 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Sun May 30, 2010 2:02 pm

Pepita

Admin
....isplata ide od datuma na rjesenju - od 4.5 2010

17 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Sun May 30, 2010 9:17 pm

hrabra mama

Meni su u socijalnom rekli da ide od datuma podnošenja zahtjeva, ko je sad ovdje lud? Hvala Pepita.

18 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Fri Jun 04, 2010 3:48 pm

tanja

hm.. mene danas zvala moja socijalna radnica kod koje trebam ispuniti zahtjev. ona kaze da mi MORAMO ici kod njihovog okuliste, fizijatra i ORL. a isto tako prvostupanjska komisija ce dijete pregledati i donijeti misljenje na osnovu tog nalaza. ja sam nekako mislila da je dovoljno samo papire poslati. sto ako taj dan mali bude super? sto ako on bude fino suradjivao kao i kod defektologa? mislim da od svega toga nece biti nista. Sad
na koji se tocno clanak u zakonu mogu pozvati bez obzira na njihovo misljenje?

19 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Fri Jun 04, 2010 5:28 pm

MBee

Ne znam koji su to NJIHOVI okulist, fizijatar i ORL? To mi nije jasno. Komisija CZSS-a uvijek pregledava dijete ali nju čine pedijatar, psiholog i soc. radnik tako da ti se to svede na standardne psihološke testove a pedijatar prepisuje nalaze specijalista i ono što mu ti govoriš kakvo je dijete inače.

20 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Fri Jun 04, 2010 6:15 pm

tanja

npr, mi hocemo ici kod fizijatra koji je do sada pregledavao dijete, znaci zna njegovu povijest bolesti itd, a oni mi kazu da moram ici kod nekog drugog( navedeno imenom).. okulista i ORL isto tako...jel oni to smiju?

21 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Fri Jun 04, 2010 8:06 pm

Pepita

Admin
nazovi pravnicu u centar i nju pitaj(bez da ova zna) ...ova koka(kokoška) od radnice je dobila naputak da se nalazi rade kod određenih.......kod nas je nedavno maknuta s komisije jedna dr koja je "dijelila" svima prava odnosno previše je državnog novca trošila

22 Re: Prava iz Socijalne skrbi on Sat Jun 05, 2010 8:28 am

macak

mi smo išli fizijatru gdje smo prvo dobili termin za pregled, na Goljak

23 Re: Prava iz Socijalne skrbi Today at 7:41 pm

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]