Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

pravo ili jesmo li isti pred zakonom?

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 8:38 am

Gost

Guest
Kad djelatnik Centra za Autizam ozlijedi autistu ( pljuska i sl) onda se to okarakterizira kao otegotna poteškoća u radu sa autistima ....

Kad autist vrati djelatniku onda djelatnici njega prijave policiji i traže punu odgovornost kao da je riječ o zdravoj osobi .... Malo sam zbunjena - a vi ?

Što mislite ?

2 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 8:42 am

Gost

Guest
navedi konkretni dogadjaj. s pravne strane nema popustanja nikome?

3 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 8:45 am

Gost

Guest
No ive ...polako ... konkretan slučaj ću navest al me prvo zanima Vaše mišljenje o odgovornosti

4 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 9:39 am

Gost

Guest
nisam pravnik. to je pitanje.
a u hrvatskoj i nismo svi isti pred zakonom ma koliko se to prikazivalo da jesmo... sjeti se samo onoga u makarskoj kada je autom 'pomeo' dvije maloljetnice...
jel ista uopce odlezao? tako da je malo vjerojatno da ce se pravicno suditi i u ovom slucaju koji opisujes...

5 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 11:38 am

Gost

Guest
bez opisa događaja teško je što reći,a ovako crno bjelo svi smo protiv tjelesnog nasilja ma sa koje strane dolazilo...ali ja svog pucnem po guzi i viknem kad leti pod auto,a ti svoje andrij?

6 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 11:49 am

Gost

Guest
Ne treba bit pravnik za donijeti zaključak o ovoj situaciji jer govorimo o djelovanju institucija i primjeni zakona - pa je konkretiziranje zapravo nebitno .

Pa eto , mene zanima ,što misle o ovom i drugi forumaši Cool

7 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 11:58 am

Gost

Guest
ma isti pred zakonom nismo nigdje. jednostavno, to ne postoji. mozda se tome tezi, ali - ne ide :-)

a za ovakav slucaj - ne bi mi bilo drago da mi netko pljusne dijete. moj kad padne pa je ljut sto je pao, a ja ga uzmem i zagrlim, onda me cijelu ispljuska, a ja mu ne vratim. da mu kakav odgojni djelatnik u takvoj situaciji vrati, razestila bi se posteno!

uvijek sam se drzala one da tudje dijete ne smijem ni pipnut, svoje mogu, ali tudje - nikako.

andrij, takve situacije svi znamo da se ne bi trebale dogadjat, da nam pljuskaju djecu, ali dogadjaju se...

8 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 12:09 pm

Gost

Guest
andrij pa ti ga stvarno -kako ti misliš zakon pokrit bez viđenja cile situacije...

npr.izbacili su 12 godišnjaka iz škole zbog????--a ovdje ništa nesmiš ni pod cijenu života...čak ni odrasli koji nisu za tu ustanovu po njoj tulumare...ti pričaš o bolesti gledajući je sa gledišta zdravih

tko bi sve ljudske propuste stavio pod zakon--posebno ako neopišeš cijeli događaj...

još nešto ti ako nekog plesneš možeš se i suzdržat,autoagresivna osoma-može li?

imama lako je dok te pljuska-trogodišnje dijete,a šta kad bi to radio sa 20god.

9 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 12:14 pm

Gost

Guest
pljuska me 4 - godisnje :-)
salu na stranu - nadam se da ce do 20 bit puno prilagodjeniji i da me nece pljuskat!

10 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 12:19 pm

Gost

Guest
ma tvoj pljuskat sigurno neće,ali nažalost neki hoće..

šta je kod vas novo?

11 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 12:20 pm

Gost

Guest
(da ne unistimo temu pisemo se na drugim temama o novostima kod nas)

12 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 2:54 pm

Gost

Guest
Ne može se mišljenje dati ovlaš,bez konkretne situacije i opisa situacije i statusa i konkretnih okolnosti i činjenica.
Opisom konkretne situacije i konkretnih ljudi može se dati mišljenje pozivajući se na zakon i uvidjeti je li zakon tu zaškripio i jesu li nečija prava oskrvnuta.Da bi znali je li zakon bio na štetu nekoga potrebno je dobro ga poznavati,a ne laički nekoga navoditi na komentar.
Zato...prava se krše,prava ne dobijamo za našu djecu...ali trebamo i sami potruditi da neka prava iskamčimo i nove zakone poguramo.Samo općenito govorim....ništa nije idealno...pogotovo u našoj državi.

13 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 2:59 pm

Pepita

Admin
cvita

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

14 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Aug 26, 2009 11:06 pm

Gost

Guest
... a ti bi glori opet da ti se ispovjedam Wink

Govorim o činjenici da je netko prijavio AUTISTU kao zdravog , samostalnog i pravno odgovornog !

S druge strane govorim o pljuski koju je djelatnik dao i ta se pljuska okarakterizirala od strane povjerenstva kao - otegotna okolnost jer je rad sa autistima težak ... :D lački rečeno - omaklo se jer je djelatnik pop...dija.

Pljuska je bila i od stručnjaka i od autiste - a vi zapeli ... Daj nam konkretno ... :-)

Ime , prezime i ostalo je nebitno .

Ukoliko dakle vaše dijete nekoga zvizne jer je zviznuto bit će prijavljeno policiji ... a vi i dalje kontajte šta ja to opet brljavim ...jel tako glori study

15 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 5:20 am

srebro

Gosp. Andrij, kao profesionalac, moram reagirati i reći da vrlo cijenim ovaj forum, ali da je ovo jedan od primjera manipuliranja poluinformacijama u javnom mediju i pokušaj formiranja stavova članova foruma na temelju toga.
Fizički atak od profesionalca, od roditelja ili susjeda jednako podliježe zakonskom sankcioniranju (sankcionira je sud). Fizički atak profesionalca je uz to i prekršaj u radu (sankcionira je radna organizacija) i povreda etičkih načela struke (sankcionira je Komora).
Odrasla osoba s autizmom kojoj nije oduzeta profesionalna sposobnost i pravna odgovornost (kada nije produženo roditeljsko pravo zastupanja ili nije stavljena pod skrbništvo) naravno da je odgovorna za svoje postupke i da nije zaštićena pred zakonom. Što ne znači da se neće uvažiti činjenica da ima autizam. No tu se onda treba postaviti pitanje tko je odgovoran što ta osoba nije pravno zaštićena. Kalkuliranje s pravima osoba s autizmom rijetko ide na dobrobit osoba s autizmom, a onda se očekuje da službe imaju razumijevanja što osoba ima autizam. Policija i sud nisu dužni znati što je autizam, oni barataju činjenicom da je osoba profesionalno sposobna i pravno odgovorna osoba, jer nema dokumenata da to nije.
Osobno neznam da li je i tko je koga prijavio, no nisam sigurna da i Vi to doista sa sigurnošću možete tvrditi.

16 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 7:22 am

Pepita

Admin
andrij wrote:... a ti bi glori opet da ti se ispovjedam Wink

Govorim o činjenici da je netko prijavio AUTISTU kao zdravog , samostalnog i pravno odgovornog !

S druge strane govorim o pljuski koju je djelatnik dao i ta se pljuska okarakterizirala od strane povjerenstva kao - otegotna okolnost jer je rad sa autistima težak ... :D lački rečeno - omaklo se jer je djelatnik pop...dija.

Pljuska je bila i od stručnjaka i od autiste - a vi zapeli ... Daj nam konkretno ... :-)

Ime , prezime i ostalo je nebitno .

Ukoliko dakle vaše dijete nekoga zvizne jer je zviznuto bit će prijavljeno policiji ... a vi i dalje kontajte šta ja to opet brljavim ...jel tako glori study
Naravno da je nebitno ime i prezime ,ali ako si pokrenula ovu temu onda očekujemo da nam daš konkretan primjer -jedino ako nije nigdje zaveden ......onda to može biti rekla-kazala.
AUTISTA kao-zdravog , samostalnog i pravno odgovornog -ako je tako prijavljen ,onda možda i nema dijagnozu autizam na papiru ,jer ako je to odrasla osoba onda u Nalazu i mišljenju stoji Je li ili nije samostalan u ovome i onome,je li sposoban u tome i tome itd.

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

17 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 8:23 am

Gost

Guest
srebro wrote:Gosp. Andrij, kao profesionalac, moram reagirati i reći da vrlo cijenim ovaj forum, ali da je ovo jedan od primjera manipuliranja poluinformacijama u javnom mediju i pokušaj formiranja stavova članova foruma na temelju toga.
Fizički atak od profesionalca, od roditelja ili susjeda jednako podliježe zakonskom sankcioniranju (sankcionira je sud). Fizički atak profesionalca je uz to i prekršaj u radu (sankcionira je radna organizacija) i povreda etičkih načela struke (sankcionira je Komora).
Odrasla osoba s autizmom kojoj nije oduzeta profesionalna sposobnost i pravna odgovornost (kada nije produženo roditeljsko pravo zastupanja ili nije stavljena pod skrbništvo) naravno da je odgovorna za svoje postupke i da nije zaštićena pred zakonom. Što ne znači da se neće uvažiti činjenica da ima autizam. No tu se onda treba postaviti pitanje tko je odgovoran što ta osoba nije pravno zaštićena. Kalkuliranje s pravima osoba s autizmom rijetko ide na dobrobit osoba s autizmom, a onda se očekuje da službe imaju razumijevanja što osoba ima autizam. Policija i sud nisu dužni znati što je autizam, oni barataju činjenicom da je osoba profesionalno sposobna i pravno odgovorna osoba, jer nema dokumenata da to nije.
Osobno neznam da li je i tko je koga prijavio, no nisam sigurna da i Vi to doista sa sigurnošću možete tvrditi.

Apsolutno nema manipuliranja .Ovo je OZBILJAN upit iz STVARNOG života - naime , kad je riječ o konkretnom primjeru crno na bijelo od strane povjerenstva je utvrđeno da kad je autist doživio naguravanje, pljuskanje i sl. - nije utvrđeno NIŠTA što bi trebalo sankcionirati jer osoba ili osobe ( struka ) koje su to napravile , su to napravile jer je osoba autistična i to se uzelo kao temelj rješavanja PRIJAVE RODITELJA jer autist nema razumjevanja za to što radi.. A bio je agresivan ili autoagresivan - da ne napišem još i da se sve negativno što dijete ili odrsli doživi ,pod to trpa ne tražeći uopće uzroka ,zašto autist u tom momentu tako reagira.
Ako treba , poštovano srebro pošaljem Vam tekst dokumenta o zaključku Povjerenstva - crno na bijelo.

U drugom slučaju prijavljenog autiste - osoba koju je taj autist napao izjavljuje da mu nije jasno zašto su ga ( autistu ) prijavili. Tražiti od autistične osobe da ODGOVARA pred zakonom i to traži struka je za mene kao roditelja - u najmanju ruku - bljak!

Ako već postoji problem - onda to nije način na koji bi ga trebalo riješiti ,samim tim ako STRUKA zna za taj problem godinama ,a nije napravila ništa da bi ga riješila .

Last edited by andrij on Thu Aug 27, 2009 8:38 am; edited 3 times in total

18 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 8:28 am

Gost

Guest
Pepita wrote:
Naravno da je nebitno ime i prezime ,ali ako si pokrenula ovu temu onda očekujemo da nam daš konkretan primjer -jedino ako nije nigdje zaveden ......onda to može biti rekla-kazala.
AUTISTA kao-zdravog , samostalnog i pravno odgovornog -ako je tako prijavljen ,onda možda i nema dijagnozu autizam na papiru ,jer ako je to odrasla osoba onda u Nalazu i mišljenju stoji Je li ili nije samostalan u ovome i onome,je li sposoban u tome i tome itd.

Ima dijagnozu , al su ga u sustavu zaboravili proglasiti radno nesposobnim .To čeka sve nas jer ako ga se ( autistu ) ne proglasi radno nesposobnim i sve ostalo - onda jest odgovoran pred sudom kao ja ili ti - iako znamo svi mi kako autisti reagiraju na svijet oko sebe !

19 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 8:53 am

Gost

Guest
ja mislim da je i soma na ovom gorumu pisala kako ona ima papir koji kad je susidi prijave zbog remećenja javnog reda i mira--ona to pokaže policiji i riješen problem...

e sad zašto se nitko nije pobrinuo da i u našem zakonu bude tako neznam..

nitko od tebe ne traži imena--već za napišeš cilu situaciju-.

ali to što zakon nije uređan krivi su iroditelji koliko i struka....

20 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 9:35 am

Gost

Guest
glori wrote:

ali to što zakon nije uređan krivi su iroditelji koliko i struka....

Nebih ja tu i roditelje okrivljivala jer su većina preopterećeni sa golim svakodnevnim preživljavanjem .

Već sam napisala , da jedan veliki dio struke , vrlo često kad se pojavi neki problem u komunikaciji između njih, djeteta i roditelja - težište problema stavlja upravo na roditelje i njihovu psihu koja je preopterećena do te mjere da nam svima treba psihijatar - bez da se progovori o tom da nemamo masu toga što nam treba - počevši od zubara , adekvatne skrbi ... a da ne spominjem gomilu papira koja nam treba da bi dobili bilo što od države.

Struka pak odradi - kako tko - 8 sati i ima i godišnji i bolovanje ako treba ... roditelj pak ne. Veliki dio i naših upisa na forumu se bavi baš sa tim da se u velikoj većini nemamo komu obratiti kad nam treba pomoć ...

21 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 9:42 am

Gost

Guest
pa misliš da će se netko drugi borit za naša prava i prava naše djece...pa većina zakona donosi se na prijedlog interesne skupine...

nemožeš tren ić po zakonu ,a drugi put pak po dijagnozi i potrebama--to tako neide..

ti si idealist --pa nismo ni mi svi "normalni" isti pred zakonom i nedobivamo prava koja nas "pripadaju"...za izborit se za ovakvu skupinu djece i odraslih moramo mi gurat,a struka da nam pomogna---ipak su naši interesi u pitanju..

a koliko tko radi nije samo problem u takvim ustanovama već svugdje...

i sama kažeš da mi roditelji nemamo godišnjih i da taj život živimo 24sata-365dana u godini---nečije razumjevanje meni neće pomoć meni treba pravna zaštit itd.

još uvik ja tebe ne razumim--možemo mi naše štitit dok smo živi ,a šta dalje...ako sad to ne izborimo--znaš šta ih čeka..

22 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 8:38 pm

gaga

Ustanova,nažalost No

23 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Thu Aug 27, 2009 10:56 pm

Gost

Guest
glori wrote:
i sama kažeš da mi roditelji nemamo godišnjih i da taj život živimo 24sata-365dana u godini---nečije razumjevanje meni neće pomoć meni treba pravna zaštit itd.
još uvik ja tebe ne razumim--možemo mi naše štitit dok smo živi ,a šta dalje...ako sad to ne izborimo--znaš šta ih čeka..

Kako ćeš me razumit kad te nije briga šta govorim... a onda će ti se jednog dana upalirt lampica pa ćeš uspit povezat!

Kad je riječ o Povjerenstvu u prvom slučaju riječ je o Povjerenstvu iz Centra - oni znaju tko je u njemu bio i Izviješće je upućeno na MZOŠ.

U drugom slučaju je dečko ( autist ) morao izaći pred Sudca za prekršaje jer je "gurnuo" djelatnika ,a ravnateljica pozvala policiju.

Ne kužiš ni ti ni drugi da nam djecu "ŠKOLUJU" godinama - da bi ih na koncu ipak proglasili nesposobnima jer nemogu funkcionirati samostalno niti su u stanju shvatiti težinu svog postupka - bio on dobar ili loš.Nisu samostalni niti će to biti - barem velika većina ...Pa čemu onda postoji škola ? Za osposobljavanje ? Pa jel vidi struka da neki nisu samostalni i da to neće nikada biti ? Zar se to ne vidi iz programa koji se izrađuju za svakog od njih ponaosob? Zar se ne može na vrijeme reagirati i UPUTITI RODITELJE U NJIHOVA PRAVA? Ma bljak!!!

I sad ću bit bezobrazna pa ću napisat da moje ne čeka Ustanova jer o nekim pitanjima mislim već odavno i ne čekam da odrastu pa da se sjetim da nisu više mali itd.itd.itd.A sve je počelo sa onim danom kad sam prihvatila činjenicu da su djeca u nekim stvarima drugačija od svojih vršnjaka i da imaju drugačije potrebe . I dijete ne pleckam po guzici jer trče pod auto -
već izbjegavam situacije dok ne vidim da je dijete spremno napraviti korak dalje.

I sinoć sam sama sa njih troje do Jokera - schoping i laganini šetnja kući - bez scena, bez divljanja i koječega ...

24 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Fri Aug 28, 2009 7:30 am

Gost

Guest
ok andrij u pavu si-sve si upravu cheers

25 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Wed Sep 02, 2009 1:28 pm

Pepita

Admin
srebro wrote:Gosp. Andrij, kao profesionalac, moram reagirati i reći da vrlo cijenim ovaj forum, ali da je ovo jedan od primjera manipuliranja poluinformacijama u javnom mediju i pokušaj formiranja stavova članova foruma na temelju toga
Bilo bi nam jako drago kad biste reagirali i na ostalim temama na ovom forumu ,s obzirom da ste struka i naravno ukoliko nađete vremena. :D

26 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Fri Sep 04, 2009 2:56 pm

Gost

Guest
Činjenica je kad dijete dobije dijagnozu da ga slabo upućuju na sva prava koja dijete ima,i da je roditelj prepušten da se sam bori za ta prava i upoznavanje istih.
Na roditelju je da se uključuje u udruge i da se informira o svim pravima koje može ostvariti ili da sam čitucka zakone koje nije problem naći na Internetu.Ja sam na početku dobila neke savjete od prijatelja dok još sebi nisam ni priznala da je stanje mog sina takvo da ću se s tim boriti cijeli svoj život.Roditelji se povežu i dijele svoja iskustva i informacije,i tako se saznaje dosta od tih prava.Samo u samom početku rada sa djetetom dok je još mali,nema se ni vremena za ta prava,ja sam bila previše i fizički i emocionalno zaokupljena,a kako ide vrijeme onda se i hvatam tih zakona...ima tu puno toga na papiru a ne i u praksi.A ima i u praksi što bi trebalo biti oživljeno i u zakonima i u životu.
Sam roditelj najviše zna i od njega sve počinje(jer svako autistično dijete je samo po sebi specifično i jedinstveno i velika je razlika od slučaja do slučaja)...društvo dolazi poslije,iako bi nas u samom početku trebalo zasuti svim informacijama o pravima koje možemo ostvariti i koja nam pripadaju.

Last edited by Cvita on Fri Sep 04, 2009 8:12 pm; edited 1 time in total

27 Re: pravo ili jesmo li isti pred zakonom? on Fri Sep 04, 2009 7:08 pm

srebro

Moje je iskustvo da se roditelji dugo nisu u stanju baviti sa pravima svoje djece, osim kada su prinuđeni nešto konkretno egzistencijalno riješiti. Kada se slijedi neki prirodni put događanja, onda se prvo postavlja sumnja na razvojni poremećaj, potom se obavlja dijagnostika, zatim se traži "lijek" i uključuje dijete u rehabilitacijske tretmane. Onda slijedi dalje traženje nade i kvalitetnijeg tretmana ili metode i dođe vrijeme za školovanje. Ponekad neki roditelji svijesno odugovlače s pokretanjem nekih postupaka, čini se da se dobivanje rješenja pojedine komisije može doživjeti kao presuda, gubitak nade u izlječenje ili simbol odustajanja od borbe za "normalan" život djeteta. Oni roditelji koji se odluče prije dobi za školovanje obaviti kategorizaciju, odnosno koji se obrate Centru za socijalnu skrb, ipak imaju veće šanse biti informirani o pravima od strane socijalnog radnika i po rješenju komisije za kategorizaciju lakše ostvariti prava.
Učlanjenje u udrugu također značajno pomaže kao dobar izvor provjerenih informacija, ali i modalitet za grupni pritisak promijene nekog propisa u korist neke kategorije djece. Što je udruga masovnija i bolje organizirana, ima veću moć utjecaja, odnosno savezi udruga se više uvažavaju. Udruge i ustanove nerijetko organiziraju savjetovališta, pa tako i pravna savjetovališta ili informacijske centre ili izdaju priručnike za roditelje s osnovnim uputama o pravima.
Danas već relativno dobro funkcioniraju i obiteljski centri koji se između ostalog bave i djecom s posebnim potrebama i daju neke oblike podrške obitelji.
No još uvijek su socijalni radnik u Centru za socijalnu skrb i socijalni radnik u ustanovi prva linija podrške u realizaciji pojedinih prava. Osim toga, svaki defektolog se tijekom svog studija upoznaje s pravnom regulativom i može uputiti roditelje barem u ono najosnovnije. Tijekom svog radnog staža, rijetko će pratiti promjene regulative nakon položenog stručnog ispita, ukoliko se one direktno ne tiču opisa poslova koje obavlja.
Ono što je temeljno za ostvarivanje većine prava može se svesti na: provođenje kategorizacije, potom slijedi određivanje primjerenog oblika školovanja, ako je potrebno nakon nekoliko godina obavlja se rekategorizacija, ukoliko je dijete polazilo program obrazovanja u 8. razredu obavezno se upućuje na profesionalnu orijentaciju prema kojoj stječe pravo na radnu izobrazbu, a ako ne, oko 16. godine Centar za socijalnu skrb bi ga trebao uputiti na komisiju za utvrđivanje profesionalne sposobnosti (to je bitno za ostvarivanje mirovine po roditelju) odnosno invalidnosti i ono što još preostaje prije 18 godine produžiti roditeljsko pravo. Ukoliko se to ne riješi na vrijeme, sudski se traži skrbništvo. Sve se to obavlja putem Centra za socijalnu skrb i tamo nadležnog socijalnog radnika. Već nekoliko godina se radi na tome da se ovaj broj komisija smanji i da se poveže ako ne medicinska dijagnostika a onda barem pedagoška procjena sa određivanjem socijalnih prava.
Zato ponovo naglašavam, ne valja kalkulirati sa riješavanjem ovih komisijskih nalaza, jer kada se oni ne obave na vrijeme, značajno ih je kompliciranije riješavati naknadno. A oni su temelj po kojima se ostvaruju pojedina prava. Roditelji se neopravdano boje tih "presuda", jer ih je lakše poništiti i smanjiti prava, negoli obrnuto.

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]