Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Wed Apr 01, 2009 7:17 pm

ally24

Pozdrav svima..
Evo sutra je svjetski dan svjesnosti o autizmu.. na Trgu bana Jelačića će biti prigodni program i štand na kojem će se moći kupiti sitnice izrađene u Centru za autizam Zagreb. Također u subotu na Bundeku će biti prodajni štand...
Pozivam sve, svi ste dobrodošli :)

Pepita

Admin
Je li netko bio,kako je bilo?

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

Gost

Guest
kako je bila kisa nisam isao do marmontove... Embarassed

ally24

bilo je ok...bio je bandić puštao balone s našim klincima :) i bio je prodajni štand, neznam kako je to prošlo..asve u svemu ok..

Gost

Guest
a meni odma palo na pamet ... di će ti silni baloni prizemljit i kakvo je to bilo zagađenje...scratch

Bilo bi bolje da se nabavilo golubove pa se njih pustilo - pa taman deset golubova

Last edited by andrij on Fri Apr 03, 2009 8:17 am; edited 1 time in total

Gost

Guest
Dnevnik.hr- Nov@ tv

U Hrvatskoj 8000 osoba živi s autizmom

Zagreb, 02.04.2009., 14:08 | Mi.Dr.

U povodu današnjega Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i 11-godišnji Ivo Zvonarević, koji živi s autizmom, pustili su pet minuta prije podneva na Trgu bana Jelačića u zrak balone s natpisom 'Autizam 8000', čime su simbolično željeli podsjetiti na 8000 evidentiranih osoba s autizmom u Hrvatskoj, iako se smatra da ih je i više.
_______________________________________________-

Image Hosted by ImageShack.us

Glavna skupština UN-a odabrala je 2. travnja kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu, čime želi skrenuti pozornost javnosti diljem svijeta na sve veći problem autizma. Riječ je o poremećaju u ponašanju nepoznatog uzroka. Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima te se opiru svakoj promjeni navika. Njihovo ponašanje obilježava nezainteresiranost za druge, mehaničko ponavljanje pojedinih pokreta ili radnji te neuobičajeno vezivanje za neki predmet.

Obilježavanje Svjetskog dana autizma u Hrvatskoj organizirali su zajednički Nacionalna udruga za autizam, Udruga za autizam Zagreb, Udruga 'Kišni čovjek', Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet i Centar za autizam. Osim u Zagrebu, baloni su pušteni i u drugim gradovima - Rijeci, Splitu, Novoj Gradiški i Osijeku.

Uskoro prva kuća za odrasle oboljele od autizma

Predsjednica Udruge za autizam Zagreb Slavica Dujmović najavila je da će do kraja godine u Zagrebu biti otvorena prva kuća za odrasle osobe s autizmom, nazvana 'Kuća za kućnu sreću'. Riječ je o prvoj zajednici u kojoj će živjeti šest odraslih osoba s autizmom, no za njezin dovršetak još nedostaje 480 tisuća kuna pa se u Udruzi nadaju novim donatorima.

Statistike govore da se na 10.000 novorođene djece rodi četvero-petero djece s autizmom. U Hrvatskoj još nema točne evidencije o broju takvih osoba, a tek ih je dva posto uključeno u neki program obrazovanja i rehabilitacije. U udrugama ističu da autistična djeca i njihovi roditelji nemaju potporu u hrvatskome zdravstvenom sustavu, da nema nijednoga specijaliziranoga dijagnostičkog tima za autizam ni kliničkoga odjela za tretman poremećaja u ponašanju. Nije izgrađen nijedan namjenski objekt za autistične osobe te nema riješenog financiranja i provođenja programa rada s tim osobama.

MBee

Prvi put čujem za udrugu "Kišni čovjek". Nemaju svoju stranicu, zna li netko nešto o njima?

Gost

Guest
Nešto o udruzi - registracija

Izgleda da nemaju svoju stranicu

MBee , tvoja malecka je ko cukar

MBee

Je, malo zločesto prasence :D
Ma mene smeta što ima toliko tih udruga, vidim da je ta dobila prostor i sredstva, i sve se tako rasipa po malo umjesto da se svi skupe i krenu zajednički u akcije.

10 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Fri Apr 03, 2009 8:52 am

Gost

Guest
to ti se samo cini mbee da se rasipa.... sipaju oni dobro, i znaju gdje....

11 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Fri Apr 03, 2009 12:39 pm

Gost

Guest
Svjetski dan svjesnosti o autizmu – 2. travnja

U mnogim zemljama 2. travnja se obilježava kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu, po preporuci Ujedinjenih naroda. Na taj način želi se pridonijeti boljem razumijevanju toga složenog poremećaja koji se najčešće razvija u djece u prve tri godine i uglavnom traje do kraja života te stoga zahtijeva trajnu potporu bližnjih i okoline.

Tim poremećajem pogođeni su deseci milijuna ljudi u svijetu. U Hrvatskoj je registrirano 8.000 oboljelih od autizma, no pretpostavlja se da ih je mnogo više. Rano otkrivanje tog poremećaja iznimno je važno, jer se u ranoj dobi može pomoći djetetu da stekne određene socijalne vještine i samostalnost. Zato se roditelji djece s autizmom posvuda zalažu za primjerene oblike predškolskog odgoja i individualno prilagođenog školskog obrazovanja za njih.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu poziv je na akciju da se autističnoj djeci i osobama omogući ispunjen i dostojanstven život.

Pravobranitelj za djecu

12 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Fri Apr 03, 2009 12:55 pm

MBee

Dobro rečeno, roditelji se zalažu, i nitko drugi...

13 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Fri Apr 03, 2009 4:12 pm

ally24

pozivam sve koji su u mogućnosti doći sutra na bundek neka dođu, bit će nam drago :-)

14 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Fri Apr 03, 2009 7:02 pm

MBee

Šta je na Bundeku?

15 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sat Apr 04, 2009 12:17 pm

MBee

Eto mi bili na Bundeku i nismo vidjeli ni a od Autizma.

16 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sat Apr 04, 2009 12:38 pm

Gost

Guest
MBee wrote:Eto mi bili na Bundeku i nismo vidjeli ni a od Autizma.

Šta je ovo - izgleda da je zakazalo na sve strane ?

17 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sat Apr 04, 2009 12:42 pm

MBee

Al' su bili proizvodi hrvatskog sela pa smo kupili slavonski kulin, plitvičku štrudlu itd. Njam, njam!

18 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sat Apr 04, 2009 12:53 pm

Pepita

Admin
mbee ,njam njam

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

19 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sat Apr 04, 2009 1:07 pm

Gost

Guest
MBee wrote:Al' su bili proizvodi hrvatskog sela pa smo kupili slavonski kulin, plitvičku štrudlu itd. Njam, njam!

voda mi je pošla - njami ,njami ...

20 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sat Apr 04, 2009 5:10 pm

soma

Ja isla u Ujedinjene Nacije na konferenciju....
Bila Yoko Ono sa svojim umjetnickim radom...ogledalo koje je sastavljeno od 67 puzzles (simbolizuje 67 miliona ljudi u svijetu koji imaju autizam). Djelo ce ici na aukciju, rasparcano na te puzzles koje ce pojedinci kupovati, a puzzles ce se ponovo sastaviti onoga dana kada se otkrije uzrok autizmu.
Upoznala sam zenu koja je "proglasila" svjetski dan autizma prije dvije godine. Radi u UN i ima sina od 5-6 godina sa autizmom.
Juce je bio mjuzikl u kome su ucestvovala i djeca sa autizmom (nisam isla da gledam) i cijele ove sedmice su bila desavanja tim povodom.
Konferenciju je vece prije otvorila T. grandin...nazalos nisam imala kud sa djecom, pa ni nju nisam gledala....ali eto, ovdje je kao nesto bilo...
I da, govorila je i zena koja je osnivac Autism Speaks, ciji je unuk autistican i koja je pokrenula organizaciju kada je on dijagnostifikovan. Oni inace jako dobro rade i drzava ih dosta pomaze....uglavnom, preko njih se moze doci do dosta korisnih informacija...

21 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sat Apr 04, 2009 5:18 pm

Gost

Guest
e kad se ove puzle spoje

22 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Sun Apr 05, 2009 8:46 am

Gost

Guest
soma wrote:Ja isla u Ujedinjene Nacije na konferenciju....
Bila Yoko Ono sa svojim umjetnickim radom...ogledalo koje je sastavljeno od 67 puzzles (simbolizuje 67 miliona ljudi u svijetu koji imaju autizam). Djelo ce ici na aukciju, rasparcano na te puzzles koje ce pojedinci kupovati, a puzzles ce se ponovo sastaviti onoga dana kada se otkrije uzrok autizmu.
Upoznala sam zenu koja je "proglasila" svjetski dan autizma prije dvije godine. Radi u UN i ima sina od 5-6 godina sa autizmom.
Juce je bio mjuzikl u kome su ucestvovala i djeca sa autizmom (nisam isla da gledam) i cijele ove sedmice su bila desavanja tim povodom.
Konferenciju je vece prije otvorila T. grandin...nazalos nisam imala kud sa djecom, pa ni nju nisam gledala....ali eto, ovdje je kao nesto bilo...
I da, govorila je i zena koja je osnivac Autism Speaks, ciji je unuk autistican i koja je pokrenula organizaciju kada je on dijagnostifikovan. Oni inace jako dobro rade i drzava ih dosta pomaze....uglavnom, preko njih se moze doci do dosta korisnih informacija...

E

23 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Mon Apr 06, 2009 1:18 pm

ally24

onda Mbee niste dobro gledali, ja sam u subotu bila cijeli dan tamo.. vjerojatno od kulena i šunkice niste vidjeli nas :)

24 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Mon Apr 06, 2009 1:20 pm

MBee

Gdje ste bili? Baš smo suprug i ja svuda gledali.

25 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Mon Apr 06, 2009 1:28 pm

ally24

na kraju šatora, više na lijevoj strani..doduše imalo smo mali prostor, imali smo svakakve radove, jaja, tkanje, zečiće..svašta... a iznad je bio obješe natpis centar za autizam..

26 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Tue Apr 07, 2009 7:57 am

Gost

Guest
ally24 wrote:na kraju šatora, više na lijevoj strani..doduše imalo smo mali prostor, imali smo svakakve radove, jaja, tkanje, zečiće..svašta... a iznad je bio obješen natpis centar za autizam..

Vi ste defektolog iz Centra za autizam - Zagreb ?

27 Re: Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2.4.2009 on Tue Apr 07, 2009 8:10 pm

ally24

andrij da iako sam tek prije par mjeseci počela raditi

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]