Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

Povelja o pravima osoba s autizmom

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Povelja o pravima osoba s autizmom on Fri Dec 12, 2008 6:41 am

Pepita

Admin
Prezentirano na 4. kongresu Međunarodnog udruženja Autism-Europe, Den Haag, 10. svibnja 1992.

Prihvaćeno kao pisana Deklaracija Europskog Parlamenta 3/96 o pravima osoba s autizmom / Strassbourg, 9. svibnja 1996.

Osobe s autizmom trebaju imati ista prava i povlastice kao i cijela europska populacija, na primjeren način i u najboljem interesu osoba s autizmom.

Ta prava treba unaprijeđivati, zaštićivati i pratiti prikladnim zakonodavstvom svake države.

Kao prava osoba s autizmom treba uzimati u obzir ona garantirana Deklaracijama Ujedinjenih naroda o pravima osoba s mentalnom retardacijom (1971.) i o pravim osoba s hendikepom (1975.), kao i drugim važnim deklaracijama o ljudskim pravima, a posebno valja uključiti ovdje navedena prava.

1. PRAVO osoba s autizmom na slobodan i ispunjen život do granica njihovih mogućnosti.

2.PRAVO osoba s autizmom na pristupačnu, nepristranu i točnu dijagnozu i procjenu.

3. PRAVO osoba s autizmom na dostupno i primjereno obrazovanje.

4. PRAVO osoba s autizmom (i njihovih zastupnika) na sudjelovanje u donošenju svih odluka koje utječu na njihovu budućnost; želje pojedinca se moraju, koliko je to moguće, utvrditi i poštivati.

5. PRAVO osoba s autizmom na pristupačno i dolično stanovanje.

6.PRAVO osoba s autizmom na opremu, pomoć i usluge podrške neophodne za njihovo puno produktivno življenje s dostojanstvom i neovisnošću.

7.PRAVO osoba s autizmom na prihod ili nadoknadu dostatnu za nabavu odgovarajuće hrane, odjeće, smještaja i zadovoljavanje drugih životnih potreba.

8.PRAVO osoba s autizmom da sudjeluju, koliko je to moguće, u razvitku i upravljanju službama koje pružaju usluge za njihovu dobrobit.

9. PRAVO osoba s autizmom na primjereno savjetovanje i skrb o njihovom fizičkom, mentalnom i duševnom zdravlju; što uključuje pružanje primjerenog tretmana i liječenja vođenog najboljim interesom pojedinca uz provedbu svih mjera zaštite.

10.PRAVO osoba s autizmom na smisleno zaposlenje i stručno osposobljavanje bez diskriminacije ili stereotipa; osposobljavanje i zaposlenje treba biti u skladu sa sposobnosti i izborom pojedinca.

11.PRAVO osoba s autizmom na pristupačan prijevoz i slobodu kretanja.

12.PRAVO osoba s autizmom da sudjeluju i koriste kulturu, zabavu, rekreaciju i sport.

13.PRAVO osoba s autizmom na ravnopravan pristup i korištenje svih mogućnosti, usluga i aktivnosti u zajednici.

14. PRAVO osoba s autizmom na seksualne i druge odnose, uključujući i brak, bez iskorištavanja i prisile.

15. PRAVO osoba s autizmom (i njihovih zastupnika) na pravno zastupanje i pomoć te na punu zaštitu svih građanskih prava.

16.PRAVO osoba s autizmom na slobodu od bojazni ili prijetnji neopravdanim utamničenjem u psihijatrijske bolnice ili neke druge restriktivne ustanove.

17 PRAVO osoba s autizmom na slobodu od fizičkog zlostavljanja i zanemarivanja.

18. PRAVO osoba s autizmom na slobodu od farmakološke zloupotrebe i pogrešne primjene lijekova.

19. PRAVO pristupa osobama s autizmom (i njihovim zastupnicima) svim informacijama sadržanim u njihovim osobnim, medicinskim, psihologijskim, psihijatrijskim i edukacijskim dosjeima.

http://www.autizam.net/_mgxroot/page_10734.html

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

2 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 11:18 am

stray_cat

pepa, molim te daj pomozi nac link na original povelju, izgleda da cu ici do odvjetnika jer vec 3 tjedna cekam papire sa dijagnozom koju su nam povrso ocitavali

stopaju mi sve dalje pretrage i eventualnu pomoc, vec 2 godine se dogadja samo ono sto ja isforsiram, poludit cu

3 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 11:36 am

Gost

Guest
stray_cat wrote:pepa, molim te daj pomozi nac link na original povelju, izgleda da cu ici do odvjetnika jer vec 3 tjedna cekam papire sa dijagnozom koju su nam povrso ocitavali

stopaju mi sve dalje pretrage i eventualnu pomoc, vec 2 godine se dogadja samo ono sto ja isforsiram, poludit cu

Link ti je na kraju gornjeg teksta ili misliš na neki drugi link?

4 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 11:47 am

Pepita

Admin
evo i ovdje ti je i sve isto http://www.ciod.ba/dokumenti/sarajevo/diplomski-aida_j/diplomski_rad_aida.pdf -68 i 69 str(usput ,to je jedan diplomski rad o Stavovima nastavnika prema uključivanju djece sa autizmom u redovne razrede osnovnih škola)

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

5 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 12:02 pm

stray_cat

trebam original jezik, hrvatski mi nis ne znaci

6 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 12:06 pm

stray_cat

ja bum njih tuzila, pa vec me 2 godine zavlace, ja nemrem vise

ili cu bit vijest u novinama ak nabavim neku bombu

mislim da bi i neka toljaga dobro posluzila

7 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 12:08 pm

Pepita

Admin
ukucaj u google European Parliament declaration on the Rights of persons with autism

8 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 12:09 pm

Pepita

Admin
http://wallis.kezenfogva.iif.hu/eu_konyvtar/projektek/vocational_rehabilitiation/instr/eu_013.htm

9 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Tue Mar 17, 2009 1:55 pm

Gost

Guest
procitao sam malo tog diplomskog rada i zapazio ovo:

Esej 16-godišnjaka sa autizmom.

Bogatstvo unutrašnjih doživljaja, potpuno neovisnih o vanjskom ponašanju.
Slušam tišinu i opuštenost oko sebe. Okružen sam dobrodošlom toplinom. (za mene) farma
je mali komadić raja. Kad sam ovdje, mogu biti ono što jesam, ja. Mogu trčati brzo, daleko,
bez granice. Mogu se penjati (na drvo) kao majmun, mogu pecati ribe kao čovjek. Nitko ne
treba znati da sam drugačiji od drugih. Da, na farmi mogu biti što hoću.
Spavam u krevetu obasjanom mjesečinom. Zlatna je i blještava, štiti me poput starog,
iznošenog, izblijedjelog pokrivača i daje mi osjećaj da će me uzeti sa sobom i odnijeti nekamo
daleko u nepoznato. Mjesečina mi je uvijek dobrodošla. Njena me toplina štiti i daje mi
osjećaj da sam potpuno normalan, jer je dijelim s drugom djecom. Jedino, ja se pravim da
vidim taj isti mjesec kao i druga djeca, samo "kroz" oči autističara.
Volim vodu. Bilo koju, bilo kakvu, čak i mutnu, prljavu, zastrašajuću vodu potoka. Jer potok
pripada sam sebi i svoju ljepotu skriva duboko u sebi, tako da je drugi ne mogu vidjeti ni
znati. Znam taj osjećaj. I moja je unutrašnjost duboka, tamna i mutna. Imam iste tajne kao i
voda i znam da me samo potok može razumjeti i vidjeti šta sam. Među nama ne postoje
predrasude.
Okružen sam mirom i tišinom. Stare, trošne, dobro ugažene staze koje vidješe toliko toga,
očekuju me. Bile su tu prije mene, ostat će tu i poslije mene. Koračajući stazama, oduševljava
me osjećaj da sam ništa drugo nego težina na proputovanju i da krajnji cilj ili razlog tog
putovanja nisu važni. Na prolazu sam baš kao čarape na svom putu do perilice. Svaka je
čarapa oprana na isti način, bez obzira da li je skinuta s lijeve ili desne noge.
Divlje, slobodno, obraslo i neukročeno zeleno polje puno je života. Čini što mu se prohtije, ne
mora ispuniti ničija očekivanja. Nisam kao polje, iako je polje sve što želim biti. Preostaje
mi jedino da se pravim da sam dobar, pažljiv Joey (ime je promijenjeno iz razumljivih
razloga).
Da, ja jesam drugačiji od drugih. Borim se da budem obično, prosječno američko dijete. Ali
nikad neču, niti želim postati takvo dijete, koje će ispunjavati nekakav kalup. Ne kažem da ne
bih želio ispuniti očekivanja. Želio bih da mogu, stoga mi ne preostaje ništa drugo nego
glumiti. Moj je unutrašnji svijet zastrašujući i farma je jedino mjesto gdje od toga mogu
pobjeći. Ovdje mogu biti šta god želim, Tom, Dick, ili Harry. Farma je mjesto bez
predrasuda koje mi dozvoljava bijeg u svijet koji nije moj, ali kojeg toliko desperatno trebam.

10 Re: Povelja o pravima osoba s autizmom on Thu Mar 19, 2009 5:34 pm

Pepita

Admin
...čitala sam i ja malo ,evo neke od metoda koje se spominju :

Priče o socijalnim situacijama
Program je razvio pedagog Carol Grey i namijenjen je za savladavanje vještina snalaženja u
socijalnim situacijama. Riječ je o kratkim, jednostavnim i pozitivnim pričama, koje nastavnik
ponavlja mnogo puta. Priče obično pomažu djeci da što bolje razumiju misli i osjećanja drugih
ljudi, što je za djecu sa autizmom izuzetno teško.

Fastforward i Earobics
FastForword je kompjuterski program dostupan na CD-u, koji je razvila kompanija Scientific
Learning Corporation, namijenjen ljudima koji imaju poteškoće u govoru i čitanju.
Earobics je također kompjuterski program namijenjen za auditorne vježbe. Za razliku od
FastForword koji mogu koristiti samo kliničari, Earobics je prilagođen kućnoj upotrebi.”84
Nažalost, za sada su oba programa dostupna samo na engleskom jeziku i ne mogu se nabaviti u
Bosni i Hercegovini.

...ako nađete nešto o ove dvije metode otvorite novi topic

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]