Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

Snoezelen' soba za djecu s teškoćama u razvoju

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

Pepita

Admin
SLAVONSKI BROD - Nakon što je početkom listopada počela s opremanjem, Odgojno-rehabilitacijska ustanova “Zlatni cekin” završila je uređenje tzv. snoezelen sobe za rehabilitaciju djece s teškoćama u razvoju.
Soba, u čije je opremanje uz pomoć donatora uloženo 70-ak tisuća eura, jedinstvena je u ovom dijelu Hrvatske.
- Riječ je o sobi koja kontrolirano stimulira svih pet osjetila kod djece s teškoćama u razvoju te ih pri tome uravnotežuje i smiruje.

Opremljena je audio-vizualno-osjetilnim pomagalima, poput svjetlosnih zidova, aromalampi, glazbenih uređaja. Nešto tako postoji još samo u Zagrebu i Rijeci - rekla je Ivana Kljaić, rehabilitatorica u “Zlatnom cekinu”, dodajući da su prva iskustva s radom u toj sobi pozitivna. Osobito je to vidljivo kod hiperaktivne i autistične djece, koja su nakon rada s terapeutom u toj sobi izašla smirena i opuštena.

Inače, takav je vid terapije nastao 1974. godine u Nizozemskoj, a 90-ih se godina proširio po svijetu. Na jednom ga je kongresu u inozemstvu zapazio fra Ilija Jerković, ravnatelj “Zlatnog cekina” i odlučio pokušati primijeniti tu terapiju u svojoj ustanovi. To je nešto što godi i zdravim osobama, a možete tek zamisliti koliko će značiti bolesnoj djeci. Iz te sobe oni ne mogu izaći razočarani.

Nikakvi se zadaci ne postavljaju pred njih. Samo opuštanje, igra i mir -rekao je fra Ilija Jerković, koji je ponovno (nakon socijalizacije bolesne sa zdravom djecom u vrtiću “Cekin”, Montessori programa i Voytila terapije) u rehabilitaciju djece prvi u Slavonski Brod donio i “snoezelen” sobu. Iako će posebno korisna biti kod djece oboljele od autizma, kojih u “Cekinu” ima troje, kao i kod 500-ak preostalih mališana koliko ih godišnje prođe kroz “Cekin”, terapeuti vjeruju da će dati zamjetne rezultate.

- Emocionalna rehabilitacija u toj sobi daje svoj maksimum. A kada se zna da upravo ona predstavlja 30 posto uspjeha kompletne rehabilitacije bolesne djece, onda je jasno kolika je njezina važnost - rekla je Ivana Kljaić.

Aleksandra Primorac - Jutarnji list, 13.01.2008.

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

Fortuna

steta da su potrosili tolike pare za samo jednu sobu ( to je bijela soba za smirenje) kad su za tu lovu mogli opremiti cijeli stan koji bi bio prilagoden bas kao i ovaj u svedskoj ( i jedna soba ne pomaze bas toliko s obzirom na koliko ljudi ce je morati diliti pa terapija jednom misecno nema nikakvu funkciju kao sta nema ta soba u zagrebu koja ni ne radi po pravilima senzorne sobe i gdje djecu nasilno oduzimaju od roditelja i uvlace uplakanu djecu u nju.

Pepita

Admin
Fortuna,za koliko novaca se može opremiti jedna takva kuća?Čula sam da ne treba jako puno ,da je najveći problem prostor.

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

Fortuna

pa pepita prouci polako slike koja sam okacila o ove senzorne kuce u goteborgu i cak sam dala opis kako s eneke stvari koje su inace basnoslovno skupe mogu same napraviti ( npr bazen sa balunima, vodeni krevet da vibrira da bi i slijepa djeca mogli osjetiti vibracije i jos puno toga. edukativni materijal se moze sam napraviti i to puno toga dok se neke stvari moraju kupiti ali za tu cifru od 70 tisuca eura definitivno bi se mogao opremiti jedan veliki trosobni stan i da sve bude prilagodeno.
jos jedna velika stvar na koju n isu mislili je to da se ipak moraju imati dvioje sobe jer nisu sva djeca sa autizmom hiperaktivna a snoezeln tj bijela soba je za smirivanje ( pise na mom topicu) vec se mora imati i vatrena soba koja bi bila suprotnost bijeloj i umjesto smirivanja izazivala zelju u djetetu za igrom, istrazivanjem, pokretom i slicno.

vodila sam jednu jaku diskusiju na racun rada u senzornoj sobi u zagrebu gdje me defektolog kojemu je ta soba bila jedini dodir sa ovom vrstom terapije i nije imao pojma da ja imam 8 godina iskustva sa cijelom senzornom kucom pokusavao uvjeriti da tamo nije mjesto za roditelje, da se sa djetom ne smije u toj sobi pricati i da se djete mora na silu unutra uvuci al da ce poslije prestati plakati i slicne nebuloze koje su me sokirale.
zato moram rec da ako se i ima jedna soba a radi krivo i na nehuman nacin pristupa djeci onda je bolje ni ne imati takvu sobu.

zaboravila sam napisati da ima i pokretnih snoezeln soba koje bi bile puno prakticnije za hrvatske uvjete od ulaganja 70 000 eura u samo jednu jer bi se na taj nacin puno vise moglo koristiti sa njom kako djece tako i odraslih.

Pepita

Admin
Fortuna wrote:
zaboravila sam napisati da ima i pokretnih snoezeln soba koje bi bile puno prakticnije za hrvatske uvjete od ulaganja 70 000 eura u samo jednu jer bi se na taj nacin puno vise moglo koristiti sa njom kako djece tako i odraslih.
Možeš li napisati što znaš o tim pokretnim sobama?-i ako imaš kakvu sliku nam stavi

Fortuna

bas trazim i nikako nac ( trazim pod rijec mobilna). pitat cu na poslu zensku koja je to bila i narucila .

Fortuna

evo nasla sam na danskoj web stranici

cjena Pris: 8,250.00 kr. (6,600.00 kr. excl. moms) ( to je oko 5 500 kuna)
uz tu cjenu dodaj cjenu za svjetlosne efekte, cd sa muzikom,krevet , jorgan , eventualno projektor i jos koju sitnicu pa izracunaj koliko je takvih soba moglo biti za 70 000 eura pale ( svi centri za autizam i institucije u hr su mogli imat po jednu sobu)

Pepita

Admin
Fortuna wrote:
cjena Pris: 8,250.00 kr. (6,600.00 kr. excl. moms) ( to je oko 5 500 kuna)
uz tu cjenu dodaj cjenu za svjetlosne efekte, cd sa muzikom,krevet , jorgan , eventualno projektor i jos koju sitnicu pa izracunaj koliko je takvih soba moglo biti za 70 000 eura pale ( svi centri za autizam i institucije u hr su mogli imat po jednu sobu)
stvarno ,za taj novac mogli su svi imati po jednu sobu

Gost

Guest
pa zna se di ode razlika love na balkanu....

Gost

Guest
kod nas puno tog lijepog pisu rekla bih papir prima svasta...ali stvarnost je sasvim nesto drugo...

Gost

Guest
pa to je jedno slanje uzoraka???

da bar ovo sa udrugom krene,ali sve je na leđima pepite-meni pepi još ništa nije stiglo???

Pepita

Admin
ako ti nije stiglo sutra će.Što se tiće senzorne imam nešto u planu ,mogli bi se dogovoriti s onima iz centra Mir pošto imaju mjesta a mi bi pisali projekt ,pa čemo probati iza nove godine.Može se organizirati i prijevoz i kad bi to tamo bilo mislim na senzornu ,moglo bi se iskombiniranti npr. 2 puta tjedno ali da djeca onda imaju i log, def-to se tamo može bez uputnice.....Pisat ću ja o tome ,idem sad vidit jel bilo fajta ovdje pa odoh ručak završit

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]