Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

Prava roditelja djece s teškoćama u razvoju

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Prava roditelja djece s teškoćama u razvoju on Fri Nov 21, 2008 9:19 pm

Pepita

Admin
Što nakon 1. godine djetetova života?

Dakle, ako vaše dijete ima dijagnozu, te mu je i nakon 1. rođendana potrebna pojačana skrb i njega, zakonodavac vam pruža i tu mogućnost i to u obliku:
- ostanka kod kuće za 2000 kn mjesečne naknade
- rad s polovicom radnog vremena za punu plaću i sa svim pravima iz radnog odnosa kao da radite puno radno vrijeme NN 92/03

Uz te financijske mogućnosti, ako dijete dobije čl. 38 imate pravo na invalidninu od 1000 kn. Postoji i uvećani dječji doplatak (dd) koji ne ovisi o prihodima obitelji i iznosi 833 kn.
Postupak je slijedeći:
1. majka i otac trebaju biti u radnom odnosu, tj. jedan roditelj treba biti u radnom odnosu s punim radnim vremenom, a drugi NE smije biti nezaposlen
2. preda se zahtjev CZSS za rad s polovicom radnog vremena/produljenog porodiljnog i za invalidninom. Soc. radnica daje formulare i upućuje u proceduru
3. dobije se poziv na liječničku komisiju koja odlučuje prema nalazima koje su podnešeni o kakvom stupnju oštećenja se radi (NN 64/02 i NN 105/07)
4. ako odobre čl. 38 tj da je dijete s teškim oštećenjima i nesposobno za samostalni život (ne može samo jesti niti brinuti se o sebi), ima se pravo na invalidninu od 1000,00 kn
5. kod prava na pola radnog vremena, dobiva se puna plaća (jedan dio isplaćuje firma, a jedan dio CZSS)
6. imate pravo na dd od 833 kn
7. ako je dijete smješteno u vrtić ili neki drug vid službene skrbi duže od 4 sata, invalidnina je 500 kn

Ako se dijete rodilo prije termina koje vam je ginekolog odredio, imate pravo za toliko dana produžiti porodiljni, treba za to podnijeti molbu podružnom HZZO-u (čl.66, st. 7 Zakona o radu)

Nezaposleni roditelj koji obavljaju roditeljsku dužnost u prvoj godini života djeteta ima pravo na uplatu mirovinskog staža iz državnog proračuna, više o tome na Iskonu

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

piko

danas u 14.45 u emisiji normalan život, biti če riječi o pravima dijece sa teškočama u hrvatskoj

Gost

Guest
piko wrote:danas u 14.45 u emisiji normalan život, biti če riječi o pravima dijece sa teškočama u hrvatskoj

Nisam gledala Sad

O čemu su govorili - jel tko gledao ?

Pepita

Admin
ima ujutro u 5 50 na prvom repriza-nisam ni ja gledala

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

piko

nisam ni ja gledala ali ujutro se nadam da hoču Wink

Pepita

Admin
i ja ću ujutro...piko čekam te s kavom Wink

piko

Pepita wrote:i ja ću ujutro...piko čekam te s kavom Wink
o hvala, hvala...
istaknula se dobra suradnja grada Zagreba sa udrugama u svome gradu za dobrobit i za potrebe dijece sa pp ....
ali gdje su još ostali gradovi da prate sve to, posebno manje sredine kao što je moja....

Gost

Guest
I jel se još što govorilo osim toga?

Pepita

Admin
Bilo je riječi o osobnom asistentu,programima povremenog boravka u školama.. za djecu s pp ,invalidnina je od 1.11.08. 1250 kn i biti će isplačena u tom iznosu ovaj mjesec....bilo je još toga ali gledala sam na preskoke pa ne znam detalje

Gost

Guest
Znači ipak invalidnina ide gore :D

Ovo o povremenom boravku u školama - što ?

Šteta - ja uvijek prespavam kad je nešto važno i šteta što se ne može te emisije stavljati na internet
- i šteta što emisija ide u tom terminu ( ponedkjeljak popodne ) - kad ju malo tko može i pogledat,a recimo emisija o kućnim ljubimcima ide subotom jutri Sad

Baš budem pisala HRT - u za ovo zadnje Cool

Pepita

Admin
imaš dnevni -8 h,poludnevni 4 h i od prije godinu dana otprilike povremeni boravak-to bi išlo ono do 12 sati tjedno Wink

Gost

Guest
Pepita wrote:imaš dnevni -8 h,poludnevni 4 h i od prije godinu dana otprilike povremeni boravak-to bi išlo ono do 12 sati tjedno Wink

Ok - al jel to boravak u redovnim ili u posebnim školama ?Vjerojatno u posebnim školama-,znači ništa novo.Mislila sam da su nešto novo smislili

Last edited by andrij on Wed Dec 03, 2008 1:40 pm; edited 1 time in total

Gost

Guest
andrij wrote:
Pepita wrote:imaš dnevni -8 h,poludnevni 4 h i od prije godinu dana otprilike povremeni boravak-to bi išlo ono do 12 sati tjedno Wink
Mililsa sam da su nešto novo smislili
???

Gost

Guest
ancy wrote:
andrij wrote:
Mililsa sam da su nešto novo smislili
???

A da se radi o boravku djece u redovnim školama i tako to .

Recimo, mi neki dan kod neuropedijatrice i dragi kroz priču da je mali autističan - a ona njemu da on nije autističan već da ima pervazivni razvojni poremećaj i da to nije isto .

Onda , kažu škola je obvezna za svu djecu - a moj mali čeka već godinu ipo dana na drugostupanjsko rješenje da bi se uopće mogao upisati u školu.

Pa , roditelji su djecu ispisali iz škole jer su bili nezadovoljni načinom rada sa djetetom i ta ista djeca sjede kod kuće ,a država im ništa drugo nije ponudila kao alternativu itd.itd...

Ima toga

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]