Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

Malformacije malog mozga u temelju autizma

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Malformacije malog mozga u temelju autizma on Mon Nov 10, 2008 1:22 pm

Pepita

Admin
Recentna međunarodna istraživanja dokazuju da mali mozak nema samo ulogu u motoričkim funkcijama, već igra i važnu ulogu za emocionalne i kognitivne kompetencije. Studije Schmahmanna i Shermana u 1998. dokazale su da lezije na malom mozgu kod odraslih i djece mogu determinirati i niz poremećaja koji se zajedno definiraju kao "CCAS: Cerebellar Cognitive Affective Syndrome"- a za njih je karakteristična redukcija općih kognitivnih kompetencija sa specifičnim neuropsihološkim poremećajima, poremećajima govora i poremećajima u afektima. Ukratko, osobe s lezijama na malom mozgu manifestiraju motorički deficit, ali i deficit komunikacije i socijalizacije. Dosad nije bilo jasno je li ta simptomatološka slika usporediva s onom kod osoba koje imaju cerebralne urođene malformacije. Detaljno neuropsihološko kliničko ispitivanje omogućilo je utvrđivanje širokog spektra poremećaja, potvrdivši tako i središnju ulogu malog mozga u kognitivnim i afektivnim kompetencijama. Na primjer, istraživači su dokazali da uključivanje malog mozga u kontrolu nekih kognitivnih i neuropsiholoških zadaća, te općenito u razvoj shvaćanja, ima utjecaja i na patogenezu nekih oblika autizma.

Izvor: www.italiasalute.it

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

tuga

Znaš što pepita, prva mi je reakcija bila kada sam vidjela ovaj čkanak, gle nešto novo za naučiti. A onda kada sam ga čitala i pročitala javila mi se ljutnja tipa "k vragu kaj nije dosta što im je po tim istraživanjima zahvačen veliki , a sada i mali mozak....na kraju će ispasti da kod njih "ništa nevalja" a ja ne mislim tako. Mom je malom na MR mozga mali i veliki mozak sasvim u redu kao kod većine djece a gle sad ovo? Koliko im treba vjerovati?

tam

Ja sam primjetila da se često kod djece s autizmom nađe nešto zanimljivo s frontalnim režnjem...

tuga

naorimjer, zaintigrirala si me, jer znam da su u tom režnju smješteni centri za intelektualne potencijale?

tam

Da i ne samo ti nego oni odgovori za socijalno ponašanje....

tuga

Gle što sam našla na forumu a vezano je uz ovo tvoje zadnje:

Prema podacima MUP-a, oko 60.000 prijavljenih kriminalnih djela godišnje u Hrvatskoj posljedica je ljudske agresivnosti. Neke inozemne epidemiološke studije pokazuju da oko sedam posto pučanstva pokazuje patološku agresiju. Zašto u običnim životnim situacijama, u prometu ili u obitelji, neki ljudi reagiraju agresijom, verbalno i fizički, dok će drugi u potpuno istoj situaciji agresiju potisnuti?

Spontano i reaktivno
Mozak pokreće sve ljudske aktivnosti, pa je tako i patološka agresija zapisana u mozgu. Struktura smještena u sljepoočnom režnju velikoga mozga, koju zovemo amigdala, ključna je jezgra za ljudsku reaktivnu agresiju. Amigdala je izravno uključena u kontrolu emocija, straha te modulaciju nasilja. Pitanje je naravno zbog čega neki iskazuju agresiju, drugi ne.

Reaktivna agresija spontana je i individualna, a vrlo važnu ulogu u tom biološkom procesu ima frontalni režanj mozga čija je funkcija da inhibira, potiskuje djelovanje amigdale, odnosno agresije. Ako je poremećen metabolizam serotonina, neurotransmiterskog kemijskog glasnika u mozgu koji je među ostalim važan u prijenosu impulsa između živčanih stanica frontalni režanj neće potisnuti agresiju koja proizlazi iz amigdale.

Jednostavno rečeno, čovjek kod kojega frontalni režanj ne potiskuje djelovanje amigdale bit će agresivan objašnjava naš istaknuti neuroznanstvenik akademik Ivica Kostović, direktor Hrvatskog institita za istraživanje mozga. Napominje kako treba razlikovati spontano, odnosno reaktivno agresivno ponašanje od agresije u ratu koja je planirana ili obrambene agresije koja je odgovor na prijetnju kao što je, primjerice, ubojstvo u samoobrani. Strukture u mozgu odgovorne za ljudsku agresivnost mogu se vidjeti u slikovnom prikazu na magnetskoj rezonanciji.

Empirijsku tezu da odgoj u ljubavi i skladnoj obitelji utječe na formiranje djeteta u njegovoj odrasloj dobi "stručnjaci za mozak" su i dokazali.

Genetska sklonost
Promatrali su ponašanje majmuna s poremećenim metabolizmom serotonina, dakle onih s genetskom predispozicijom za agresiju. Jedni su bili odvojeni od majke, dok su drugi ostali uz majku. U prvih se razvilo značajno agresivno ponašanje, dok je u druge skupine majmuna majčina ljubav znatno umanjila genetsku sklonost agresiji.

Neuroznanost je dakle dokazala da je agresija zapisana u mozgu, da ima biološku podlogu kao i to da je agresija skup interakcije stanica mozga i okoline, kaže akademik Kostović i zaključuje da nema dokaza da je testosteron u muškaraca uzrok agresije.
vecernji.hr

7 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Tue Nov 11, 2008 10:33 pm

Gost

Guest
tam wrote:Ja sam primjetila da se često kod djece s autizmom nađe nešto zanimljivo s frontalnim režnjem...

Moj sin je imao lijevo frontotemporalno izražene šiljke - nije imao epileptične napadAje ,a nakon što mu je odstranjena spužva iz lijeve sinusne šupljine , ti šiljci su nestali i EEG nalaz je sada lijevo frontotemporalno OK.

Osim što je tada kad smo ga radili bio malo usporen.Trebali bi sada obaviti novi pregled radi kontrole.

Curi je EEG od početka bio uredan - a štio se tiče nalaza io više nego dobar za njezinu dob - ili kako reče neuropedijatrica / znate , cura vam je jako inteligentna

Last edited by andrij on Fri Nov 14, 2008 9:40 pm; edited 1 time in total

tuga

Kažu da usporen EEG nije patologija već znak sporijeg sazrijevanja.

tam

Kod nas je EEG uredan, ali malo nezreo za dob...

10 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 4:02 pm

tuga

Soma, čula sam da u Americi uopće više ne rade EEG, da ga smatraju pomoćnom i nevažnom dijagnostičkom metodom. Molim te daj to provjeri kao informaciju ako možeš?

11 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 9:41 pm

Gost

Guest
tuga wrote:Kažu da usporen EEG nije patologija već znak sporijeg sazrijevanja.

Moram ja sad napisat da se divim svom djetetu - mene su sinusi rasturali dva dana za udarit glavom o prvi zid ... neznam ko je bio veći autist u tim trenutcima - ja ili oni , a sad zamisli njega koliko je vremena trpio bolove zbog te spužve i sve ostalo

12 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 9:50 pm

tuga

Pa reci mi kako ti je djetetu spužva došla tako duboko u nos da je čak promijenila i nalaz EEG:a?

13 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 9:52 pm

Gost

Guest
Nemam pojma ... No

I što je najgore ni na kraj pameti da bi to moglo uopće bit u nosu i pravit probleme . Silne je antibiotike popio i svejedno uvijek bio bolestan ( prehlađen )

14 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 9:53 pm

tuga

U kojoj je to dječjoj dobi bilo?

15 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 9:55 pm

Gost

Guest
Misliš kad je uvalio spužvu ?

16 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 9:56 pm

tuga

Aha

17 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 10:04 pm

Gost

Guest
Pretpostavljamo negdje oko 19 mjeseca - nakon toga je počeo cirkus sa antibioticima - jer je stariji tada rasuo kušin u sobi - a kušin je bio pun komadića spužve. Do tada je razvoj bio OK.

Elementi autizma su se pojavili tek nakon operacije krajnika ( treća godina ) - lepršanje rukama i odbijanje mene i supruga.

I moram još napisat - čvrstu hranu nije mogao gutat kako treba koliki su mu krajnici bili plus treći krajnik. Stoga su ga odmah nakon trećeg rođendana poslali na operaciju - a tamo se skrahirao do daske.

18 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 10:07 pm

tuga

što te podsjećam na te trenutke, znam da nisu ugodni, ali je dobro da ste ipak otkrili to.

19 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 10:11 pm

Gost

Guest
tuga wrote: što te podsjećam na te trenutke, znam da nisu ugodni, ali je dobro da ste ipak otkrili to.

Ajme - Hvala Bogu da jesmo ... cvrljo mali . Ima zadnjih par dana kao nešto bi mi rekao pa se naljuti na samoga sebe jer ne zna kako bi mi rekao ...A neki dan mi je rekao par puta mama :D

20 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 10:13 pm

tuga

Zaslužio ga je zar ne?

21 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 10:15 pm

Gost

Guest
Joj ... ljubav mala

22 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 10:17 pm

tuga

Ujutro kada se probudi reci da je od tuge, taj slatki mali medo.

23 Re: Malformacije malog mozga u temelju autizma on Fri Nov 14, 2008 10:35 pm

Gost

Guest
tuga wrote:Ujutro kada se probudi reci da je od tuge, taj slatki mali medo.

Hvala draga :heart:

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]