Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

Autizam i mentalna zaostalost mogu se liječiti

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

Gost

Guest
28.06.2007

Blokiranje enzima suzbilo je nepravilnosti u ponašanju miševa s fragilnim X sindromom. Prije tretmana oni su svi izražavali znake hiperaktivnosti i beskorisnih repetitivnih kretnji

Američki su znanstvenici uspjeli u istraživanjima na laboratorijskim miševima izliječiti simptome mentalne zaostalosti i autizma.

Tim stručnjaka iz Tehnološkog instituta u Massachusettsu prvo je stvorio miševe sa simptomima poznatim kao fragilni X sindrom koji se smatra glavnim uzrokom mentalne zaostalosti i autizma kod ljudi. Potom su inhibirali djelovanje enzima PAK u mozgu i suzbili simptome.

Fragilni X sindrom povezuje se s mutacijom na genu FMR1 koji se prenosi kromosomom X, a može prouzročiti simptome od blagih teškoća u učenju do teškog autizma. Prema izvješću predstavljenom u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, tim je inhibirao djelovanje enzima PAK koji utječe na broj, veličinu i oblik veza stanica u mozgu. Rezultati su pokazali kako je blokiranje enzima suzbilo nepravilnosti u ponašanju miševa s fragilnim X sindromom. Prije tretmana oni su svi izražavali znake hiperaktivnosti i beskorisnih repetitivnih kretnji.

Daljnja istraživanja pokazala su da su ispravljene strukturalne abnormalnosti u vezama moždanih stanica, te da je obnovljena pravilna električna komunikacija među njima. Komunikacija među stanicama u mozgu obavlja se preko takozvanih dendritičkih trnova.

Ljudi s fragilnim X sindromom imaju više dendritičkih trnova nego što je uobičajeno, međutim, oni su tanji i duži, te prenose slabije električne signale. Blokiranjem aktivnosti enzima PAK ta se anomalija može ispraviti.

Dr. Susumu Tonegawa istaknuo je kako su miševi podvrgnuti tretmanu tek nekoliko tjedana nakon pojave simptoma, što znači da bi se bolest i kod ljudi mogla liječiti nakon što se kod djece očituje mentalna zaostalost ili autizam.

tuga

Gdje si to našla? To pitam jer možda ima nastavak...

Gost

Guest
to su misevi.... dok dodje faza testiranja na ljudima (ako uopce dodje) proci ce 10-tak godina....

Fortuna

pa za fragil-x ( jedini oblik autizma) se zna koji gen ga prenosi kao i to da je on uvik prenesen sa zenske strane tj mama prenese na dite.
autizam i mentalna zaostalost je brkanje dvaju razlicitih pojmova.

tuga

pa ako to znaju je li se išlo naprijed od te činjenice koja im je poznata?

Fortuna

tuga wrote:pa ako to znaju je li se išlo naprijed od te činjenice koja im je poznata?
ja nisam ljecnik al jedan od najvecih svjetskih istrazivaca profesor Christopher Gillberg ( koji je 80-ih otkrio DAMP sto znaci Deficits in Attention, Motor control and Perception) i koji se bavi istrazivanjem bas vezano za autizam i sve iz autistickog spektra u gothenborgu i londonu je napravija velike promjene vezane za donosenje dijagnoza ( prije su se stanja djece i odraslih sa elementima autizma nazivali psihoze, sizofrenije i slicno).
istrazivajuci o fragil-x il jos zvanom fraxa syndromu otkriveno je da se sada kod trudnica na racun krvi i dna analize moze utvrditi u 11-oj il 12-oj sedmici dal je dijete moguci nosioc ovog sindroma a onda se to istrazivanje nastavi daljnjim provjerama bebe.
p/s: ja radim u skoli koju je bas ovaj istrazivac i profesor osnovao kad je izvadio djecu iz zatvorenih ustanova ( gdje su bili svi nakljukani tabletama i u stravicnim uslovima) i odlucio ih istrazivati i uciti prilagodbi.

tuga

Hvala ti fortuna, ako još nešto znaš o tome piši nam, ti sui na izvoru onformacija, poznaješ dobro jezik i sve su to velike prednosti i mogućnosti za saznati što više....

tuga

Možeš li naći kako se zove točno ta pratraga i vadi li se iz krvi? Hvala study

Fortuna

znam da se kod zene radi tako da se u krvi pravi dna analaliza za x-kromosom i mutacija gena a za bebu se radi uzimanjem uzorka iz posteljice u 12-oj sedmici.

tuga

Eto bar neke nade za buduće generacije, da se ne rađaju s takvim problemima. Nama su od te genetike radili samo kod medenka broj i izgled kromosoma i to je bilo u redu, rekli su da drugo onda ne treba. što su tebi radili od tih genetičkih pretraga?

marsupilami

Tuga, kako to mislis
Eto bar neke nade za buduće generacije, da se ne rađaju s takvim problemima.

Sto se moze postici ako se otkrije u trudnoci? Dijete je vec tu zar ne? scratch

noddy

marsupilami wrote:Tuga, kako to mislis
Eto bar neke nade za buduće generacije, da se ne rađaju s takvim problemima.

Sto se moze postici ako se otkrije u trudnoci? Dijete je vec tu zar ne? scratch

Pa da ,i ja se to isto pitam

tuga

Pa, ako ništa, znam da će zazvučati grozno (ali je životno) obzirom da se otkriva u 12 tjednu trudnoće, trudnoća se prekida zar ne?

marsupilami

Aha kuzim, dalje necu raspravljati na tu temu

Gost

Guest
Fortuna wrote:znam da se kod zene radi tako da se u krvi pravi dna analaliza za x-kromosom i mutacija gena a za bebu se radi uzimanjem uzorka iz posteljice u 12-oj sedmici.
kako se zove taj test ?

tuga

marsupilami wrote:Aha kuzim, dalje necu raspravljati na tu temu

Ni ja jer tu imam jako konzervativne stavove-barem tako drugi kažu. Zato zatvorimo tu temu, slažem se stobom.

UrchinStar47

Ako se moze raditi analiza DNA, onda bi se mogao primjeniti PGD (predimplantacijska dijagnoza), ali to znaci umjetno zacece.

tuga

Ajde Fortuna piši nam da li je taj profesor Christopher Gillberg još šta korisna pronašao?

Fortuna

tugo evo malo na engleskom o njemu http://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Gillberg
izdao je i jako puno knjiga ( najvise o aspergerovom syndromu) o autizmu ( drzi predavanja po svitu)
http://www.autism-resources.com/nonfictionauthors/ChristopherGillberg.html
http://www.bokrecensioner.se/author/Gillberg,%20Christopher

tuga

Ja ti ne špreham engleski već švapski, ali ipak ti hvala.

stray_cat

ancy wrote:
Fortuna wrote:znam da se kod zene radi tako da se u krvi pravi dna analaliza za x-kromosom i mutacija gena a za bebu se radi uzimanjem uzorka iz posteljice u 12-oj sedmici.
kako se zove taj test ?

na hrvatskom se zove biopsija tkiva koriona, na engleskom CVS Chorionic villus sampling http://en.wikipedia.org/wiki/Chorionic_villus_sampling

metoda je veci rizik od amniocenteze, uzorak se moze uzimati ili vaginalno ili pikanjem kroz trbuh, kao zavisi od polozaja ploda kad se radi pretraga

ovdje se ne vidi spina bifida

soma

tuga wrote:Pa, ako ništa, znam da će zazvučati grozno (ali je životno) obzirom da se otkriva u 12 tjednu trudnoće, trudnoća se prekida zar ne?

Ne mora se trudnoca prekinuti, nego odmah gotovo po rodjenju navaliti sa terapijom i radom sa djetetom. Ne znaci da se ne bi moglo osposobiti za zivot. Kao neka djeca sa Down S, zar ne?

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]