Autizam forum

Autizam forum

You are not connected. Please login or register

STATUS NJEGOVATELJICE

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 STATUS NJEGOVATELJICE on Tue Nov 23, 2010 10:28 pm

smipy

Molim za savjet,na dopustu sam za njegu djeteta do osme godine,da li je moguće zatražiti status njegovatelja ako taj dopust još traje.

2 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Wed Nov 24, 2010 7:22 am

Wendy

Kako su meni rekli za dobivanje statusa treba biti nezaposlen.

3 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Wed Nov 24, 2010 6:05 pm

Gost

Guest
Svatko može podnijeti zahtjev - kad ga diobiješ svakako predaješ radnu knjižicu i takoreć možeš s posla na posao .

Wendy - predaj zahtjev jer ti to nije preduvjet već dijagnoza djeteta i sve ostalo što ide uz to ka šta ti ide i za produženo porodiljno.

4 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Wed Nov 24, 2010 6:06 pm

Gost

Guest
Na status se dugo čeka - papirine i to ..kako to već ide kod nas ...

5 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Thu Nov 25, 2010 7:50 am

Wendy

Zahtjev smo predali jer ja jesam nezaposlena a i mali nije u vrtiću - kažu da je i to uvijet.( uz dijagnozu naravno).

6 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Thu Nov 25, 2010 11:49 am

Gost

Guest
Wendy - dijete ti može u vrtić ... dva ipo sata dnevno ili ako se dogovoriš može ići dva dana punu satnicu i sl...

U Splitu je majka dobila status iako dijete ide u redovnu školu punu satnicu .

Koliko ima da si predala papire ?

7 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Fri Nov 26, 2010 6:51 am

Wendy

Prije desetak dana. A u vrtiću je 2 puta po 2 sata.

8 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Fri Nov 26, 2010 10:57 am

Gost

Guest
Dijete ti ima pravo i sa statusom i bez statusa - ići dva tj.dva ipol sata u vrtić 5 radnih dana u tjednu ... a vrtić mu treba osigurat što mu treba.

Ja sam sa svojom morala prije deset godina stat u vrtiću - valjda su se dosad skontali da nisu sva djeca ista i da nemaju iste potrebe.Al ko će se s njima svađat kad su tvrdoglavi - "drugačijima" nema kvalitetnog pristupa , ne treba im ništa i slične gluposti
scratch

Ja sam predala papire prije skoro godinu dana i jučer mi je opet stigao papir da im fali još dokumentacije ... sporo se rješava .

9 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Sat Nov 27, 2010 6:43 am

Wendy

andrij wrote:

Ja sam predala papire prije skoro godinu dana i jučer mi je opet stigao papir da im fali još dokumentacije ... sporo se rješava .
Auuuuuuu!
Hvala andrij.

10 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Mon Nov 29, 2010 9:59 pm

Pepita

Admin
Wendy wrote:Zahtjev smo predali jer ja jesam nezaposlena a i mali nije u vrtiću - kažu da je i to uvijet.( uz dijagnozu naravno).

Wendy wrote:Prije desetak dana. A u vrtiću je 2 puta po 2 sata.
Imaš li rješenje o boravku u vrtiću ? -koji program-koliko sati?-ako imate 4 sata onda imaš pravo
Jeste li skoro bili na vještačenju ili prije-ako nije friško ,onda će vas otkantati da treba još dokumentacije i tražiti novo vještačenje
Imate li u nalazu i mišljenju čl.38 i više vrsta težih oštećanja ? -ako nemate više vrsta težih-onda će vas odbiti u startu

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

11 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Mon Nov 29, 2010 10:06 pm

Pepita

Admin
Za status roditelja njegovatelja,najvažnije je imati kompletnu dokumentaciju -u tom slučaju se riješi za 3 mj.

-treba imati više vrsta težih oštećenja
-čl.38
-novi nalaz i mišljenje(može biti star koji mjesec)
-potvrdu o boravku ,ne dužem od 4 sata
(ovisno o kojem se ministarstvu radi,pod kojim min. je vrtić,škola)....za min. zdr. i soc. skrbi vrijedi povremeni boravak ...iako to nije po zakonu tako(ima rupa,samo oni gledaju u koju im kad treba) ...

If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.

12 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Mon Nov 29, 2010 10:11 pm

Pepita

Admin
smipy wrote:Molim za savjet,na dopustu sam za njegu djeteta do osme godine,da li je moguće zatražiti status njegovatelja ako taj dopust još traje.
Kolika je naknada za dopust do osme godine?

13 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Tue Nov 30, 2010 7:15 am

Wendy

Za boravak u vrtiću nemamo nikakav program, jedan dan radi s defektologom a drugi je socijalizacija- još je na promatranju.
Nalaz i mišljenje ima par mjeseci i kaže više vrsta oštećenja.

14 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Wed Dec 01, 2010 5:44 pm

Gost

Guest
Pepita wrote:Za status roditelja njegovatelja,najvažnije je imati kompletnu dokumentaciju -u tom slučaju se riješi za 3 mj.

-treba imati više vrsta težih oštećenja
-čl.38
-novi nalaz i mišljenje(može biti star koji mjesec)
-potvrdu o boravku ,ne dužem od 4 sata
(ovisno o kojem se ministarstvu radi,pod kojim min. je vrtić,škola)....za min. zdr. i soc. skrbi vrijedi povremeni boravak ...iako to nije po zakonu tako(ima rupa,samo oni gledaju u koju im kad treba) ...

M ima sve što si navela - i moj I ima sve - ali fali papira - Fali Zagrebu dokumentacija - jer svi idu na reviziju - jer im je NISU NI SLALI NA UVID ovi iz Splita.

Koliko si ti vremena Pepita, čekala dok si dobila status ?

15 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Wed Dec 01, 2010 7:49 pm

Tina

Pepita wrote:
Kolika je naknada za dopust do osme godine?

Ako je rješenje prvo od HZZOa onda je naknada 2161.90kn, ako je neko na dopustu sa prvim rješenjem od CZSS onda prima 2500 kn odnosno HZZO im nije smanjivao naknadu kad je preuzeo ta vještaćenja od centra.

16 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Mon Dec 26, 2011 11:53 am

posebna mama

Evo pitala bih roditelje koji su uspjeli izboriti status roditelja-njegovatelja,koji su točno papiri potrebni,koliko mogu biti stari i ono najvažnije što me zanima da li se ostvarivanjem statusa roditelja njegovatelja djetetu oduzima sposobnost samostalnog odlučivanja,tj da li onda roditelj odlučuje o svemu? Ne znam,toga se bojim,jer ako s jedne strane roditelj se izbori za status a dijete izgubi svoju samostalnost(a sposobno je u nekim situacijama odlučivati samo),onda mi se itekako čini da to ide više na štetu nego u korist djeteta.Ili to nema nikakve veze?Možda sam krivo formurirala pitanje,u stvari jako me zanima kako djetetu osigurati pravo na samostalno odlučivanje o svom životu,jednom kad odraste??

17 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Tue Dec 27, 2011 6:16 am

Pepita

Admin
Od papira je potrebno podnijeti zahtjev,priložiti nalaze (najbolje da nisu stariji od 6 mj.) i dijete mora imati više vrsta težih oštečenja,2 alineje u nalazu i mišljenju i može biti uključeno u programe povremenog boravka u nekoj ustanovi koja pruža takve oblike ..(iako u novom zakonu nije uvijet da mora imati povremeni ili da nije nigdje uključeno u sustav-oni se još uvijek toga drže pa im treba to malo napomenuti Wink)
Ovaj dio o samostalnom odlučivanju je nešto drugo-vi ionako odlučujete za dijete do njegove punoljetnosti a s 18 godina trebate podnijeti zahtjev za skrbništvom nad vašim djetetom gdje ga proglašavate radno nesposobnim.
Sve to dalje je sad teško-jer vi odlučujete o svom djetetu i dok je punoljetno pa tako i o tome.
Ako roditelj ne zatraži skrbništvo i ne proglasi radno nesposobnim-dijete gubi socijalna davanja jer je po tome sposobno da samo sebi zarađuje za život ...a tko će ih zaposliti...teško je svakako a najteže mislim za one koji bi i mogli uz manju pomoć...
Status roditelja njegovatelja možete sami prekinuti a koristiti gamžete do 65 godina-ako se utvrdi da imate pravo.

18 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Tue Dec 27, 2011 1:28 pm

posebna mama

Hvala puno na odgovoru

19 Re: STATUS NJEGOVATELJICE on Thu Jan 12, 2012 1:32 am

bronca

posebna mama wrote:Evo pitala bih roditelje koji su uspjeli izboriti status roditelja-njegovatelja,koji su točno papiri potrebni,koliko mogu biti stari i ono najvažnije što me zanima da li se ostvarivanjem statusa roditelja njegovatelja djetetu oduzima sposobnost samostalnog odlučivanja,tj da li onda roditelj odlučuje o svemu? Ne znam,toga se bojim,jer ako s jedne strane roditelj se izbori za status a dijete izgubi svoju samostalnost(a sposobno je u nekim situacijama odlučivati samo),onda mi se itekako čini da to ide više na štetu nego u korist djeteta.Ili to nema nikakve veze?Možda sam krivo formurirala pitanje,u stvari jako me zanima kako djetetu osigurati pravo na samostalno odlučivanje o svom životu,jednom kad odraste??

Wink

Roditelj može ostvariti status njegovatelja ako dijete temeljem rješenja CZSS ima članake 36.37 i 38 ...Ukoliko nema ta tri članka , ne predaji papire , jer nemožeš dobiti status.
Inače, Zahtjev se predaje i na poziv CZSS se izlazi pred komisiju ,a ukoliko je potrebno ( ako su stariji od 6 mjeseci ) vade se novi medicinski nalazi . Komisija donosi rješenje koje automatski podliježe reviziji.Revizija se obavlja u Zagrebu i odgađa izvršenje prvostupanjske komisije . Cijeli postupak traje od 6 do 9 mjeseci ovisno o gradu .

Samim tim što ima rješenje o invalidnosti , djetetu je oduzeta samostalnost ,a roditelj određen - skrbnikom do punoljetnosti.
Nakon punoljetnosti , komisija utvrđuje stupanj oštećenja te sposobnost za samostalno odlučivanje - ukoliko toga nema određuje se skrbnik .

Radna se nesposobnost proglašava sa navršenih 21 godinom starosti i to se uglavnom odnosi na osobe s invaliditetom koje su se osposobljavale za rad školovanjem u određenim ustanovama ili na redovnim školama . Ukoliko se ne oduzme radna sposobnost smatra se da su sposobni za rad za koji su se godinama osposobljavali.

20 Re: STATUS NJEGOVATELJICE Today at 5:45 am

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Similar topics

-

» Naj status na fejsu...